Когато отваряте пицария, най-важният въпрос е какви пици ще предлагате? Тестото и начинът, по който печете пицата, ще ви ориентират от какви уреди се нуждаете. За баща на пицата се смята италианецът Рафаело Еспозито. През 1889-та кралят и кралицата пожелали Еспозито да приготви специален пай и той използвал тесто, пресни домати, моцарела и босилек, за да създаде първата „Маргарита“. Вярва се, също така, че Еспозито е заимствал от улични търговци, които продавали в Неапол тънък хляб, изпечен с месо и зеленчуци.
Днес самата пица не се различава толкова по продуктите, които са използвани, колкото по тестото. Класическото е неополитанско – леко, ефирно и хрупкаво. Прави се само с три съставки – брашно, вода и сол. Оставя се да втаса няколко часа, след което се оформя на топки, точи се на ръка и се пече в пещ на висока температура. Получената пица е тънка, хрупкава и с типичен леко опушен и горчив вкус. Популярна вариация е 48-часовото тесто, което втасва два дни, придавайки повече вкус на коричката, тъй като нишестето е имало повече време да се разтвори. Вкусът на 48-часовото тесто е по-сложен, а пицата се пече по-бързо, дори в обикновена фурна.
Миксер
Спиралните миксери са най-популярни, когато приготвяте тесто за пица. Главата може да е фиксирана или подвижна, а скоростите – една или две. Тестото се получава само за няколко минути, благодарение на формата на спиралата, и се отделя лесно от стените на купата. Самата купа е с различен обем, с трайно покритие, лесна за поддръжка и почистване. Планетарният миксер се отличава със своята купа, чието дъно е сферично. Работи с по-малък обем тесто, но може да се използва за по-разнообразни задачи – разбиване на белтъци, приготвяне на кремове и заливки. Всички миксери имат защитна решетка, която се повдига автоматично при аварийно спиране.
Ако досега не сте работили с месещ миксер, имайте предвид, че две минути с него са еквивалентни на 10-12 минути месене на ръка. Ако оставите тестото твърде дълго, то ще започне да се „изкачва“ нагоре по спиралата, а глутенът ще се разбие до такава степен, че при печене пицата няма да се вдигне и ще изглежда твърда или тестяна. Колкото важно е месенето на тестото за пица, също толкова важно е втасването.
Втасвател
Представляват уреди, проектирани специално за по-бързото и качествено втасване на тесто. Могат да бъдат статични или на колелца. Предлагат се с различен обем, за 8, 14 или 21 тави. Maxima поддържа температури от 25 до 65С, a Resto Italia – от 0 до 70С. Разпределянето на топлината е хомогенно, равномерно. Някои от моделите работят с водна пара и са снабдени с воден контейнер. Друг уред за втасване в мултифункционалният шоков охладител. Предлага се с 10, 15 или 30 тави. Освен че помага при втасването, шоковият охладител се използва за бавно готвене, което подобрява вкуса. Също приготвя сладолед, размразява продукти под строго контролирана температура и консервира.
За да се предпазите пък от проблеми и грешки при избора на подходящо оборудване може да прочетете и следната полезна статия : Най-често срещаните грешки при избора на оборудване за пицария
Ако районът, в който живеете, е твърде влажен и горещ, може и да нямате нужда от специален втаствател. В такъв случай разгледайте неутралното оборудване за подходяща етажерка със стелажи, които да ви послужат за втасването.
Машина за разточване на тесто
Машините за разточване на тесто са с ширина 30 см и могат да бъдат с един или с два вала. Дебелината на тестото се регулира с помощта на циферблат – от 0 до 4 мм, а дължината е от 14 до 30 см. При разточването тестото не се нагрява, което по никакъв начин няма да повлияе на качеството му.
Хладилна маса за подготовка на пица
Предлагат се в различни размери, като най-малките маси са с два шкафа, в които можете да държите тесто и готови продукти. Плотът е от гранит за по-лесна работа с тестото. Температурният диапазон започва от -2 и стига до 8С. Някои модели са статични, а други на колела; само с врати или с врата и чекмеджета. Stalgast предлага и вариант с надстройка – седем контейнера за добавки.
Фурна за пица
Електрическите фурни Maxima са двойни и единични, за 8 или за 12 пици с диаметър 36 см. Предлагат се и фурни Stima за бързо приготвяне на две, четири или шест малки пици. Maxima са подходящи за големи и средноголеми кухни, докато Stima са за кухни с ограничено пространство. Най-желани са фурните на дървени въглища ROASTER. Те са високи, във формата на шкаф и пекат 62 пици за час при максимална температура 450С.